Ticaret Bakanı Bolat, Ödemeler Dengesi Verilerini Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, cari işlemler hesabında kalıcı bir iyileşme elde etmek amacıyla ihracatı artırmaya yönelik destekler ve uygulanan ithalat politikalarına dair kararlılıkla çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat

Bakan Bolat, Merkez Bankası’nın dün açıkladığı ödemeler dengesi verilerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, cari işlemler hesabındaki olumlu seyri vurguladı. Bolat, “Mal ve hizmetler ihracatını artırmak adına sunduğumuz destekler ve yerli üretime yönelik ithalat politikalarımızla cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme hedefimize kararlılıkla ilerliyoruz. Eylül ayında cari işlemler hesabı, aylık bazda 1,9 milyar dolarlık fazla vererek son 23 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca, 12 aylık cari işlemler açığı 56,6 milyar dolardan 51,7 milyar dolara düşmüştür.” şeklinde konuştu.

Bolat, hizmetler ihracatının 12 aylık toplamının 98,3 milyar dolar, turizm gelirinin ise yıllık bazda 46,9 milyar dolara yükseldiğini belirtti. “Ticaret Bakanlığı olarak, ‘katma değerli ve inovasyon odaklı üretim ve yatırım, istihdam, ihracat, cari fazla ve adil bölüşüm’ önceliklerimizle Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyelini artırarak makroekonomik istikrarı güçlendirme amacındayız. Bu kapsamda yapısal dönüşümü destekleyen çalışmalarımıza kesintisiz bir şekilde devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: https://ticaret.gov.tr/haberler/ticaret-bakani-bolat-odemeler-dengesi-verilerini-degerlendirdi

İlginizi çekebilir