Tunus’ta, Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu Düzenlendi

Tunus’ta, Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu Düzenlendi

Tunus’ta, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Tunus Ticaret ve İhracatı Geliştirme Bakanı Gülsüm bin Receb’in katılımı ile Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu düzenlendi.

Başkent Tunus’ta, Tunus Sanayi, Ticaret ve Sanatkarlar Birliği (UTICA) binasında düzenlenen foruma; bakanların yanı sıra Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, UTICA Başkanı Semir Mecul, Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanları Kadir Mete Geçer ve Halit Selami gibi isimler katıldı.

İstanbul’da 5 Haziran’da DEİK ve UTICA işbirliğiyle düzenlenen Türkiye-Tunus İş ve Yatırım Forumu’nun devamı niteliğindeki bu forumda, iki ülke arasındaki yatırım fırsatları ve ticari ortaklıklar ele alındı.

Ticaret Bakanı Bolat, forumun ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Tunus’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek mevkidaşı Gülsüm bin Receb’in misafiri olduğunu belirtti.

Bolat ayrıca, son bir yıl içinde Türkiye ile Tunus arasındaki ekonomik ilişkilerin ticaret, yatırım, turizm ve müteahhitlik hizmetleri gibi birçok alanda güçlü bir şekilde ilerlediğini vurguladı. İki ülke arasında son 20 yıl içinde serbest ticaret anlaşması, yatırımların teşviki ve korunması anlaşması ile çifte vergilendirmenin önlenmesi gibi önemli yasal düzenlemeler yapıldığını da belirtti.

Bakan Bolat, “En son geçen aralık ayında serbest ticaret anlaşmasının revizyonu konusunda bir ortaklık konseyi kararı üzerinde mutabık kaldık. Bu anlaşma da yürürlüğe girdi. Şimdi amacımız, ticaret ile birlikte yapılan yatırımları desteklemek için hem Türkiye hem de Tunus’taki özel sektör iş insanlarını teşvik etmek” dedi.

Son üç hafta içinde İstanbul’da ve Tunus’ta düzenlenen yatırım forumlarıyla ilgili olarak da konuşan Bakan Bolat, iş insanları arasında çok verimli görüşmeler yapıldığını ve bu görüşmelerin önümüzdeki günlerde önemli yatırımlara dönüşeceğini belirtti. Türkiye’nin Tunus’taki yatırım miktarının yakın zamanda 1 milyar dolara çıkabileceğini ve karşılıklı ticaret hacminin 3 milyar dolara ulaşması için kararlı bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.

Tunus ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin güçlü olduğunu ve bu ilişkilerin ticaret alanında da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Bolat, iki ülke liderleri ve hükümetleri olarak özel sektör iş insanlarını desteklemeye ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmeye kararlı olduklarını belirtti.

Kaynak: https://ticaret.gov.tr/haberler/tunusta-turkiye-tunus-yatirim-ve-is-forumu-duzenlendi